Profil ústavu

PROFIL ÚSTAVU

Ústav slavistiky FF MU je v současnosti jediným vysokoškolským pracovištěm v ČR, kde jsou souběžně studovány všechny slovanské areály (východní, západní a jižní) a většina slovanských jazyků (ruština, ukrajinština, polština, slovinština, chorvatština, srbština, bulharština; volitelné kurzy makedonštiny).

Studium se realizuje ve 4 bakalářských, 3 magisterských a 4 doktorských programech, v rámci nichž si studenti volí z několika studijních plánů (jednooborový, jednooborový se specializací, hlavní nebo vedlejší v kombinaci s jiným programem) podle svých preferencí. V závislosti na konkrétním programu se může jednat o zaměření filologické, historicko-kulturní, profesně-obchodní, překladatelské nebo pedagogické.

Bakalářské programy:

Magisterské programy:

Doktorské programy:

Poskytujeme komplexní slavistické vzdělání, v němž si studenti osvojují znalost slovanských jazyků, literatur, kultur a dějin ve srovnávací a areálové perspektivě. Tomu odpovídá pestrá předmětová struktura našich programů, ve které výuku slovanských jazyků a tradiční filologické disciplíny (jazykovědu a literární vědu) doplňují kurzy historicko-kulturního zaměření (dějiny slovanských zemí a areálů, kulturní, filmová a komiksová studia, hudební věda, etnologie) a prakticky pojaté předměty z oblasti učitelství, překladatelství a tlumočnictví, profesní a obchodní praxe či cestovního ruchu. Výuka je zajišťována nejen kmenovými zaměstnanci ústavu, ale též externisty z jiných akademických pracovišť, odborníky z praxe a hostujícími zahraničními pedagogy. Studentům se nabízí široké možnosti vycestování na studijní pobyty v zahraničí (Erasmus+, Ceepus, letní školy slovanských jazyků ad.), jež tvoří významnou a dodatečně obohacující součást jejich studia.

Výrazně multidisciplinární povahu slavistického studia na Ústavu slavistiky FF MU odráží i badatelský profil pracoviště, který se soustřeďuje na 5 výzkumných okruhů:

Nedílnou součástí vědecké činnosti ústavu je pravidelné pořádání odborných konferencí, sympozií a kolokvií, stejně jako vydávání široce slavisticky pojatého časopisu Opera Slavica.

PROFILE OF THE DEPARTMENT

The Department of Slavonic Studies at the Faculty of Arts of Masaryk University is currently the only university department in the Czech Republic where all Slavonic areas (Eastern, Western, and Southern) and most Slavonic languages (Russian, Ukrainian, Polish, Slovenian, Croatian, Serbian, Bulgarian; optional courses in Macedonian) are studied simultaneously.

Studies are carried out in four bachelor’s, three master’s, and four doctoral degree programmes, in which students choose from several study plans (a single subject, a single subject with a specialization or in combination with another programme as a major or minor) according to their preferences. Depending on the specific programme, the focus may be philological, historical-cultural, professional-business, translatological, or pedagogical.

Bachelor’s degree programmes:

Master’s degree programmes:

Doctoral programmes:

We provide a comprehensive Slavistic education in which students acquire knowledge of Slavonic languages, literatures, cultures, and history in a comparative and area perspective. This is reflected in the varied subject structure of our programmes, in which the teaching of Slavonic languages and traditional philological disciplines (linguistics and literary studies) is complemented by courses with a historical and cultural focus (history of Slavonic countries and areas; cultural, film, and comics studies; musicology; ethnology) and practical subjects in the fields of teaching, translation and interpreting, professional and business practice, and tourism. Instruction is provided not only by the department’s core staff, but also by external teachers from other academic departments and institutes, experts from the practical sphere, and visiting foreign professors. Students are offered a wide range of opportunities to study abroad (Erasmus+, CEEPUS, summer schools of Slavonic languages, etc.), which form an important and additionally enriching part of their studies.

The distinctly multidisciplinary nature of Slavistics at the Department of Slavonic Studies at the MU Faculty of Arts is also reflected in the research profile of the department, which focuses on five research areas:

An integral part of the department’s academic activities is the regular organization of conferences, symposia, and colloquia, as well as the publication of the broadly Slavistic journal Opera Slavica.