Z pobytu studentů z Nižního Novgorodu v Brně – 2. týden

13. 10. 2019

2. týden (30. 9. – 6. 10.)

Také druhý týden pobytu studentek z Nižnonovgorodské státní univerzity na FF MU v Brně a Jihomoravském kraji rychle uběhl. Kromě pravidelné intenzivní výuky češtiny děvčata v úterý 1. října navštívila divadelní představení hry Franze Kafky Amerika v divadle Husa na provázku a o víkendu je opět čekal zajímavý exkurzní program.

V pátek 4. 10. dopoledne ruské stážistky v doprovodu Mgr. Kateřiny Rysové absolvovaly druhou část exkurze po městě Brně: při procházce městem se mimo jiné pokochaly výhledem na Brno z věže Staré radnice (foto 1 a 2), prohlédly si památky a obchodní ruch Zelného trhu a jeho okolí (foto 3) a prošly se labyrintem v jeho podzemí (foto 4–6).

V sobotu 5. 10. čekal děvčata společný výlet vlakem do Nedvědice na pohádkový hrad Pernštejn. Ani nepřízeň počasí studentkám nepokazila dobrou náladu a dojem z návštěvy jednoho z nejkrásnějších hradů nejen Jihomoravského kraje, ale celé České republiky (foto 7–11).

Na závěr týdne, na neděli 6. 10., byla pro stážistky připravena exkurze po stopách bitvy u Slavkova, v ruském kulturním prostředí známé především z románu L. N. Tolstého Vojna a mír jako Битва под Аустерлицем nebo Сражение при Аустерлице. Pro mnohé ruské návštěvníky těchto památných míst bývá velkým překvapením, že tento prostor neleží ani v Rakousku, ani v Německu, ale v Jihomoravském kraji několik kilometrů od Brna. Trasa výletu vedla přes památník Mohyla míru na Prackém kopci (foto 12 a 13), návrší Žuráň, odkud Napoleon 2. prosince 1805 řídil průběh bitvy (foto 14) až na slavkovský zámek (foto 15), kde je této památné události evropských dějin věnována samostatná expozice.

Není důvod našim milým a spokojeným hostům z Nižního Novgorodu nevěřit, že se jim exkurzní i kulturní program tohoto týdne velmi líbil a že se už těší na to, co je čeká v týdnu následujícím.