Z pobytu studentů z Nižního Novgorodu v Brně – 1. týden

4. 10. 2019

1. týden (23. 9. – 29. 9.)

Program výměnného pobytu začal pro osm studentek z Institutu filologie a žurnalistiky NNGU v Nižním Novgorodě v pondělí 23. 9. přijetím na Ústavu slavistiky FF MU, na kterém se mimo jiné setkaly a seznámily se studentkami brněnské rusistiky (foto 1), které se přihlásily jako dobrovolnice a budou svým ruským kolegyním po dobu jejich pobytu v Brně individuálně nápomocny informacemi, radami a pomocí v případě potřeby.

Následující den (24. 9.) se stážistky měly možnost blíže seznámit se studentským a fakultním prostředím u příležitosti SemestrStartu na nádvoří Filozofické fakulty (foto 2).

Ještě téhož dne večer získaly první zkušenost s kulturním Brnem, když navštívily klubový koncert skupiny Ty Syčáci absolventa FF MU Petra Váši na Staré pekárně.

S Brnem, krajským městem Jihomoravského kraje, se studentky postupně seznamují každý den, první organizovanou exkurzi po Brně absolvovaly v pátek (27. 9.), kdy v doprovodu doktorandky Ústavu slavistiky Kateřiny Rysové navštívily hrad Špilberk a prohlédly si historické centrum města (foto 3 a 4).

Dopolední exkurzní program byl zakončen návštěvou Úřadu Jihomoravského kraje (foto 5), kde se studentkám dostalo přijetí vedoucím Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva JMK Bc. Michalem Doleželem (foto 6) a pracovnicí odboru vnějších vztahů Krajského úřadu JMK a absolventkou FF MU Mgr. Kateřinou Karáskovou (foto 7). Studentky měly možnost si prohlédnout jednací sál Zastupitelstva JMK (foto 8, 9) a dostalo se jim výsady prohlédnout si Brno ze střechy budovy Úřadu JMK (foto 10, 11).

Večer téhož dne si ještě ruské studentky v rámci Noci vědců prohlédl univerzitní kampus v Bohunicích a navštívili také některé akce na Fakultě informaticky MU.

O víkendu čekal stážistky bohatý exkurzní program. V sobotu 28. 9. navštívily Svatováclavské hody v Tišnově (foto 12, 13) a v neděli absolvovaly exkurzi do Moravského krasu včetně návštěvy Punkevních jeskyní a projížďky po ponorné řece Punkvě (fota 14, 15).