Polská studia

Předposlední semestr studia (volba diplomového tématu)

Obecně o bakalářské práci

Abyste mohli přistoupit ke státní závěrečné zkoušce v červnu, je třeba odevzdat bakalářskou práci do konce dubna. Pokud se konají SZZk také v září, pak se práce pro tento termín odevzdávají do konce června.

Bakalářská práce má rozsah minimálně 70 000 znaků (vč. mezer a poznámek pod čarou; naopak se nepočítají přílohy, jako může být slovníček ad.). Zároveň by minimální rozsah neměl být výrazně překročen, běžně práce mívají do 100 000 znaků, což je cca 50 běžných stran ve Wordu. Práce mohou být psány česky i rusky. Užití dalších jazyků je upraveno v Opatření FF MU 9/2020.

V bakalářské práci zpracováváte (analyzujete, zkoumáte) určitý vymezený problém. Na jeho řešení se dohodnete s vedoucím práce, s nímž v průběhu psaní konzultujete, jak postupovat a jak vymezený problém odborně řešit. Jde o nejnižší stupeň odborné kvalifikační práce, což znamená, že se od vás neočekávají převratné vědecké objevy, ale zároveň práce nemůže být jen kompilací (shrnutím, převyprávěním) známých skutečností. Rozhodně se očekává, že prokážete, že jste si k danému tématu schopni vyhledat relevantní odborné zdroje a literaturu, ty nastudovat a využít při řešení odborného úkolu.

Podrobnější informace ke zpracování prací jsou dostupné v příslušné záložce na těchto stránkách.

Kdy volit téma?

Psaní práce se budete věnovat v posledním semestru studia. Volbu je tedy třeba provést nejpozději do konce předposledního semestru. Zpravidla se jedná o pátý semestr. Nad tématem můžete začít přemýšlet během léta mezi čtvrtým a pátým semestrem a na počátku pátého semestru oslovit potenciálního vedoucího práce.

S přípravou tématu vám může pomoci volitelný předmět RJv010 Obsahové a technické aspekty přípravy diplomové práce, vyučovaný v podzimním semestru.

Jak si téma vybrat?

To se dá řešit několika způsoby. Například se zamyslete, jaký předmět či téma vás během studia zaujaly. Někdy studenti vycházejí ze seminárních prací, které už psali (případně rozsáhlejších referátů). Mají tedy k tématu vztah a něco o něm vědí. Nebo se k tomu dá přistoupit tak, že se zamyslíte, kdo z vyučujících vás svými přednáškami a semináři zaujal, a proto byste chtěli psát bakalářskou práci u něj/ní. Pak není nic snazšího, než mu/jí napsat a zeptat se, zda má ještě prostor pro další práci, a požádat o zadání tématu.

Také se můžete podívat do IS MU do agendy rozpisy, kde vyučující nabízejí volná témata, k nimž je možné se přihlásit. Pokud si nezvolíte z některých vyhlášených témat, tak než oslovíte někoho z vyučujících, aby vaší práci vedl, je třeba udělat si vlastní základní představu o tématu, tj. hrubé formuluje obrysy tématu a okruh zdrojů, z nichž bude vycházet.

Při promýšlení tématu berte na vědomí, že studium Ruských studií neznamená, že můžete psát práci o čemkoli, co se nějak týká Ruska. Studujete filologickou disciplínu a jste studenty filozofické fakulty, tím je dán rámec témat, jimž se věnujeme. Takže i když jeden ze studijních plánů obsahuje mj. přednášky z práva či jeden předmět o cestovním ruchu, nejedná se o vhodná témata. Většina vašeho studia se týká ruského jazyka, ruské literatury a kultury. Tedy téma zaměřené na pojetí nějakého problému v ruském a českém právu není vhodné, protože pro takové téma nemáte dostatečné školení (i když mohou existovat akceptovatelné výjimky), a pracovníci ústavu potřebnou kvalifikaci. Něco jiného ovšem je, když se chcete zaměřit na právní terminologii či právní texty z lingvistického hlediska; práce, kde studenti vypracovávají různé tematické slovníčky na základně specializovaných textů, jsou určitě možné. Tedy téma by vždy mělo být zaměřeno primárně na jazyk, literaturu a kulturu v širším slova smyslu.

Témata překračující rámec filologie (např. tendující k cestovnímu ruchu) je třeba vždy posoudit individuálně a rozhodně platí, že musí být psána v ruštině, aby byla prokázána schopnost užívat specializovanou část jazyka v odborném textu.

Oslovení vedoucího práce

Než oslovíte potenciálního vedoucího práce, téma si náležitě rozmyslete, zhodnoťte ho kritickým okem, poohlédněte se v knihovně, jestli k němu budete mít dostatek sekundární literatury, zamyslete se nad tím, jestli téma není příliš široké nebo naopak příliš úzké.

Nikdy nechoďte za případným vedoucím se zcela prázdnou hlavou. Rozmyslete si dopředu alespoň několik záchytných bodů – co vás na vašem oboru baví, které předměty vás zaujaly, o čem rádi čtete, jací autoři jsou vaši oblíbenci, jaký typ výzkumu byste si chtěli vyzkoušet…

Zkuste se také dopředu zamyslet nad několika otázkami:

  • jaký bude cíl a aktuálnost vaší práce (co a proč chci zjistit?);
  • jaká je hypotéza (co předpokládám, že zjistím?);
  • jaký je objekt výzkumu (s jakým materiálem budu pracovat?);
  • jaké postupy pro jeho zpracování využijete (práce nemůže být „čtenářským deníkem“ – přečtu to a pak o tom něco napíšu).

Popřemýšlejte, který z pracovníků ústavu/externistů by mohl práci vést. Diplomovou práci mohou vést všichni vyučující na MU. Vyloučeni nejsou doktorandi nebo odborníci v daném oboru z jiných akademických nebo neakadamických pracovišť, kteří mají požadovanou kvalifikaci v oboru. Přednostně volte jako vedoucí práce interní pracovníky Ústavu slavistiky FF MU. (Pomůcka: interní pracovníci ÚSlav FF MU jsou ti, kteří mají ve třetím podlaží budovy A pracovnu, ostatní jsou externisté). Externisté mohou vést závěrečné práce, ale důrazně doporučujeme volbu tématu i vedoucího konzultovat s garantem oboru. Externisté bývají seznámeni s interními studijními pravidly jen potud, nakolik se to týká těch několika málo hodin, které učí. Mohou tedy (aniž by to byla zlá vůle) schválit studentovi téma, které je v pořádku z hlediska odborného, ale nemusí splňovat podmínky pro konkrétní studijní program.

Počítejte s tím, že se může někdy stát, že oslovený vedoucí odmítne vést vaši práci, protože má již hodně diplomantů, takže budete muset oslovit někoho dalšího.

Na co si dát pozor při volbě tématu?

Pozor na nepromyšlené téma

Nechoďte konzultovat hned první letmý nápad na diplomovou práci. Nepromyšlené téma se může stát noční můrou. Níže tři lehce humorné příklady z praxe.

  • Školitel bude vaším tématem nadšen a pochválí vás, že se konečně našel student, který chce projít specializovaný slovník o 10.000 jednotkách a vyexcerpovat z něj potřebný materiál. A že těch slovníků je v ČR jen pár a volně dostupný je jen v knihovně v Praze.
  • Nebo: téma bude schváleno a na konzultaci nezazní nic, co by ve vás vyvolalo dojem budoucích problémů. Až při psaní tématu zjistíte, že velká část potřebných knih je k dispozici pouze na prezenční výpůjčku, nicméně otvírací doba studovny se vám kryje s dobou, kdy máte povinné přednášky / jste na brigádách / jste v práci atd.
  • Nebo: nemá význam psát o cestách ruských spisovatelů do českých lázní (mimochodem hezké téma), když bydlíte v Ostravě a zpracování tématu bude vyžadovat pravidelné cesty na opačný konec republiky. A už vůbec to nemá význam, pokud jste Slovák z Košic.

Využijte toho, že si téma můžete zvolit a tím také více méně určit, s jakým materiálem budete pracovat. Ohledně materiálu si položte otázky:

  • Kde se nachází? (i když tomu někteří nevěří, stále není celý svět on-line).
  • Je v brněnských knihovnách? Je v knihovně ve městě, kde bydlím a kde budu trávit většinu času při psaní diplomové práce?
  • Je v archivu? (Pokud nestudujete ve sdruženém studium historický obor, pak je tato varianta jen pro zkušené, zdatné, případně otrlé a sebevrahy).
  • Budu materiál schopný/á číst? V jakém je jazyce? (Opět jen pro zdatné a zkušené je vhodný materiál přístupný jen v rukopisech).

Rozhodně platí, že čím lépe promyslíte téma a s ním spojený materiál, tím snáze se vám bude zpracovávat.

Nevznikla už podobná práce?

Před tím, než požádáte vedoucího o to, aby vám téma zapsal do ISu, si pečlivě prostudujte archiv MU a dalších podobných pracovišť na jiných vysokých školách, abyste se vyhnuli situaci, že podobná práce byla již napsána. Pokud podobnou práci najdete, budete muset téma změnit nebo alespoň dostatečně modifikovat nebo aktualizovat.

Vizte například:

http://is.muni.cz/thesis/

http://www.slavistika.upol.cz/studium/zaverecne_prace.html

https://is.cuni.cz/webapps/zzp/search/?tab_searchas=basic&lang=cs

a další…

Zpracování bakalářských prací

Formální náležitosti

Základní pokyny ke zpracování bakalářských prací jsou uvedeny na stránkách fakulty, kde je dostupná také šablona pro úpravu práce. Využití šablony je sice dobrovolné, avšak šablona řeší většinu záležitostí spojených s úpravou práce. Kromě nové šablony vytvořené na základě jednotného vizuálního stylu MU je na stránkách k dispozici také starší verze fakultní šablony.

Závěrečné práce v rámci programu Jihoslovanská a balkánská studia vždy odevzdávají tištěné jednostranně.

Zásady pro psaní závěrečných prací upravené na míru studentům jihoslovanských a balkánských studií najdete zde.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info