Střední Evropa včera a dnes: proměny koncepcí III. Kolektivní monografie. Ed.: Ivo Pospíšil. Středoevropské centrum slovanských studií, Jan Sojnek, Brno 2022. s. 139-154. ISBN 978-80-88296-16-4.

Přítomný svazek je v pořadí třetí v sérii brněnských koncepcí střední Evropy jako objektu zkoumání profesního sdružení Středoevropské centrum slovanských studií a Ústavu slavistiky FF MU. Oproti konjunkturálnosti tématu a naopak opadání zájmu, ůpohyb ve vlnáích, jak se to projevovalo v posledních 30-50 letech a vlastně už dávno předtím, kdy na počátku bylo 19. století a Napoleonovy pokusy o scelení Evropy jako novodobé reflexe Imperia Romana, potom Evropa Svaté aliance, dále zase parcializace spjatá s hnutími jara národů roku 1848, nacionálně vyostřené pojetí Friedricha Naumanna z roku 1915 a pokusy o obnovení střední Evropy po zániku habsburské monarchie, jejichž centrem bylo Brno a Masarykova univerzita (Elemér Hantos a jeho nynější český životopisec a analytik Miroslav Jeřábek), známý Kunderův esej pronikající do světa skrze jeho anglickou/americkou podobu a probuzení „mýtu“ střední Evropy po studené válce a bipolárním světě od 80. let 20. století, stavíme povlovné analýzy jednotlivých, zdálo by se minuciózních a marginálních jevů, které však při bližším pohledu nesou pečeť středoevropskosti a jejích nekonečných proměn. Do svazku přispěli badatelé z České republiky, Slovenska, Polska a Slovinska.