Eleven Fragments from the World of Czech and South Slavonic Languages. Selected South Slavonic Studies 2

(Pavel KREJČÍ, Brno: Masaryk University Press, 2019, ISBN 978-80-210-9468-0, 167 s.)

Monografie představuje druhý výběr autorových studií a analýz z oblasti jihoslovanských jazyků. Kapitoly jsou zaměřeny především lexikologicky. S výjimkou kapitol 4 a 5 jsou sledované jevy v jihoslovanských jazycích (ponejvíce bulharštině, srbštině a chorvatštině) zkoumány v kontrastu s češtinou nebo je v nich český prvek přítomen jiným způsobem. Kniha začíná všeobecným přehledem a představením lingvistické produkce o jihoslovanských jazycích z prostředí brněnské Masarykovy univerzity v novém století. Další dvě kapitoly mapují česko-jihoslovanskou lexikografickou produkci ve 20. a 21. století. V ostatních kapitolách již autor sleduje výhradně onomastické otázky, jako např. problematiku překladu vybraných choronym v bulharštině, srbštině, resp. slovanských jazycích obecně (pozornost se soustřeďuje na geografická jména pro Nizozemsko, Irsko, Bělorusko, Moldavsko, Česko, Čechy, Chorvatsko, Srbsko a Republiku srbskou) nebo otázku sémantické diferenciace bosenských etnonym BosanacBošnjak (a s nimi spjatých adjektiv bosanskibošnjački) a problematiku jejich překladu do češtiny. Knihu uzavírá kapitola zabývající se problémem (ne)korektního užívání onomastických termínů zoonymafytonyma v české, chorvatské, srbské a bulharské lingvistice.