Eight Fragments from the World of Serbian, Croatian, Bosnian and Montenegrin Languages. Selected South Slavonic Studies 1

(Pavel KREJČÍ, Brno: Masaryk University, 2018, ISBN 978-80-210-8991-4, 152 s.)

Monografie představuje souhrn autorových vybraných studií a analýz z oblasti jihoslovanských jazyků, přesněji srbochorvatštiny, resp. srbštiny, chorvatštiny, bosenštiny a černohorštiny (tj. jazyků, jež po roce 1990 nahradily v jazykové politice i v povědomí většiny občanů postjugoslávských států srbochorvatštinu). Kapitoly jsou zaměřeny především sociolingvisticky. Kniha začíná všeobecným přehledem o jihoslovanských jazycích, jejich klasifikací, mluvnicí, ale i grafickými systémy používanými v jihoslovanském prostředí. V dalších kapitolách autor věnuje pozornost problematickým prvkům v historických i současných vztazích mezi jednotlivými „srbochorvatskými“ národy (Srby, Chorvaty, Bosňáky a Černohorci) a jejich jazyky. Sociolingvistická perspektiva je doplněná dílčími otázkami z oblasti didaktiky těchto jazyků a jejich univerzitní výuky, translatologie, problematiky ústavního a vůbec právního ukotvení srbochorvatštiny a jejích pokračovatelů a rovněž z oblasti politiky. Autor mj. popisuje a analyzuje ústavní články o jazyce a jejich proměny v období předjugoslávském, jugoslávském a zejména postjugoslávském. Poslední kapitola představuje knihu Jezik i nacionalizam chorvatské lingvistky Snježany Kordićové, která v ní důsledně odhaluje mechanismy politizace jazykových otázek a jazykového bádání.