Prohlášení zaměstnanců Ústavu slavistiky FF MU k současnému dění na Ukrajině

28. 2. 2022

Jako vědečtí a pedagogičtí pracovníci specializující se na studium a seznamování studentů i širší veřejnosti se slovanskými jazyky, kulturami a prostředím hledíme s hlubokým pohnutím a znepokojením na současné dění na Ukrajině. Poučeni vlastní historickou zkušeností let 1938–1939, kdy jsme to byli my, Češi, kteří byli prohlášeni za méněcenný národ bez nároku na vlastní stát, a nakonec jsme o něj byli připraveni, i jako ti, jejichž upřímná víra v osvoboditele z roku 1945 byla otřesena okupací v roce 1968, si umíme představit, v jaké situaci teď jsou naši přátelé na Ukrajině. Vidíme, jak se pod vlivem nacionalismu otřásá v základech i idea slovanské vzájemnosti. Jsme v našich myslích s ukrajinskými přáteli, jejichž země čelí neospravedlnitelné agresi vedené současným vedením Ruska.