Přijímání cizinců na bezplatné studium v Ruské federaci a setkání zájemců o studium v Rusku

26. 11. 2018

Přijímání cizinců na bezplatné studium v Ruské federaci

Ruské středisko vědy a kultury v Praze informuje o výběrovém řízení na uchazeče o studium v Ruské federaci.

Jedná se o studium v Ruské federaci, které se hradí z prostředků Ruské federace, tj. pro uchazeče z řad cizinců a krajanů zdarma. Během studia (mimo Letní školu a druhé vysokoškolské vzdělání) se vyplácí stipendium ve výši, kterou dostávají ruští studenti (cca 1400 rublů měsíčně; záleží na regionu, VŠ a prospěchu). Ubytování se poskytuje na studentské koleji, cena viz na www stránkách příslušné VŠ. Během studia/stáže uchazeč má status ruského studenta, na kterého se vztahují všechny studentské slevy (městská doprava, studentská jídelna, knihovna atd.), všechna práva a povinnosti.

Jedná se o následující formy studia:

• Střední profesionální (odborné)
  • Bakalářské
  • Magisterské
  • Navazující magisterské
  • Druhé vysokoškolské vzdělání (doplňkové profesionální vzdělání)
  • Doktorandské
  • Krátkodobé studijní stáže (měsíc až 10 měsíců)
  • Letní škola ruského jazyka (červenec-srpen) pro studenty a vyučující
  • Vědecké a výzkumné pobyty (měsíc až 10 měsíců)

Pro uchazeče, kteří neumí rusky, se nabízí roční přípravný kurz ruského jazyka a odborných předmětů (zdarma).

Nabídku studijních programů, specializací a vysokých škol najdete na www.russia-edu.ru a také na www.russia.study.

Přihlášky na školní rok 2019/2020 se přijímají do 20. ledna 2019.

Pro bližší informace se obracejte na Odbor vědy a školství Ruského střediska vědy a kultury v Praze, vedoucí Veronika Novoselova (nauka@rsvk.cz, tel. +420 721 357 092, www.rsvk.cz).

Užitečné odkazy:

http://минобрнауки.рф  (http://minobrnauki.rf/) - Ministerstvo školství a vědy Ruské federace

http://rs.gov.ru -  Rossotrudničestvo

http://obrnadzor.gov.ru - otázky uznání zahraničního vzdělání a/nebo kvalifikace v Ruské federaci

Ministerstvo pro školství a vědu Ruské federace a Federální agentura Rossotrudničestvo informují o způsobu přijímání cizinců a osob bez občanství, včetně ruských krajanů, kteří žijí v zahraničí, ke studiu do ruských vysokoškolských vzdělávacích organizací na účet federálního rozpočtu v mezích kvóty, stanovené rozhodnutím vlády Ruské federace ze dne 8. října 2013 č. 891 „O stanovení kvóty na vzdělávání pro cizince a osoby bez občanství v Ruské federaci“.

Cizinci a osoby bez občanství (dále jen cizinci) mají právo získat vzdělání v Ruské federaci v souladu s mezinárodními smlouvami Ruské federace a federálním zákonem ze dne 29. prosince 2012 č. 273 – Federální zákon „O vzdělávání v Ruské federaci“ (dále jen Zákon o vzdělávání).

Cizinci mají právo získat střední profesionální vzdělání, vysokoškolské vzdělání a doplňkové profesionální vzdělání na účet federálního rozpočtu, rozpočtů subjektů RF či místních rozpočtů v souladu s mezinárodními smlouvami RF, federálními zákony či stanovenou vládou RF kvótou na vzdělávání cizinců v RF (dále jen kvóta), a rovněž na účet prostředků fyzických a právnických osob v souladu se smlouvami o poskytnutí placených vzdělávacích služeb.

Způsob přijímání cizinců ke studiu v RF v rozmezí kvóty a rovněž požadavky na ně jsou určeny nařízením Ministerstva pro školství a vědu RF ze dne 28. července 2014 č. 844 „O způsobu přijímání cizinců a osob bez občanství ke studiu v mezích stanovené vládou RF kvóty na vzdělávání cizinců a osob bez občanství v RF“. Uvedený způsob přijímání určuje termín a podmínky procedury výběru.

SETKÁNÍ ZÁJEMCŮ O STUDIUM V RUSKU

DEN RUSKÉHO VZDĚLÁNÍ

Zveme všechny zájemce na setkání zájemců o studium či krátkodobé studijní pobyty a letní jazykové kurzy v Ruské federaci v akademickém roce 2019/2020, které se uskuteční ve středu 5. prosince 2018 od 11.00 v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury (Na Zátorce 16, Praha-6, stanice metra Hradčanská, cca 5 min pěšky).

Cílem setkání je seznámit budoucí účastníky programu s jednotlivými fázemi přijímacího procesu (podání přihlášky a dokladů, zpracování dokumentace, registrace zájemců v databázi www.russia.study, vytvoření účtu v databázi www.russia-edu.ru, komunikace s ruskou vysokou školou, vyřizování víza) a upozornit na nejčastější problémy, které v souvislosti s podáváním dokladů vznikají. Účastníci se tak dozvědí hodně praktických a užitečných informací, které jim pomohou ve všech fázích nominačního procesu. Prezentaci povede vedoucí Odboru vědy a školství Ruského střediska vědy a kultury v Praze, zúčastní se setkání zástupce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, zástupce Konzulátu Ruské federace v Praze, vykonávající funkci ředitele RSVK v Praze, vedoucí kurzu ruského jazyka při RSVK.

Přidanou hodnotou uvedeného setkání je možnost poznat ostatní účastníky programu a navázat s nimi kontakt (přes sociální sítě, email). Vytvořenou síť kontaktů budete moci využít pro sdílení zkušeností, plánování společného odletu do RF apod.

TĚŠÍME SE NA VÁS