Jazykový překladač jako dobrý sluha, ale zlý pán

21. 12. 2022

V sobotu 10. 12. 2022 v rámci univerzity pro mladé (MjUNI) náš ústav přivítal mladé nadšence do vědy ve věku 12–14 let. Zájemcům o jazyky jsme na workshopu, nazvaném Jazykový překladač jako dobrý sluha, ale zlý pán ukázali, jak automatické strojové překladače fungují a jak jim mohou ve studiu a například při cestách do zahraničí pomoci. Žáci si však také mohli sami vyzkoušet, zda odhalí skryté a nenápadné chyby, jakých se i velmi kvalitní strojové překladače stále dopouštějí. Díky tomu budou při jejich používání obezřetní a my doufáme, že v médiích tolik prezentovaný skokový rozvoj umělé inteligence mladé lidi nyní již neodradí od studia cizích jazyků.