Z pobytu studentů z Nižního Novgorodu v Brně – 3.–4. týden

20. 10. 2019

3.–4. týden (7. 10. – 20. 10.)

Poslední dva týdny výměnného pobytu ruských studentek v Brně uběhly ještě rychleji než první dva. V pracovních dnech byla hlavní náplní stáže výuka češtiny, ve které děvčata z Nižního Novgorodu přes počáteční mírné adaptační a komunikační potíže nakonec prokázaly zjevný pokrok.

Mimo oficiální program také pokračovala skupinová i individuální přátelská setkání s volontérkami z brněnské rusistiky, při nichž se zahraniční studentky dále zdokonalovaly v českém jazyce a blíže nahlédly také do zábavnějších částí studentského a společenského života v Brně (foto 1 a 2).

Víkendové dny třetího týdne pobytu byly opět bohatě naplněny poznávacími zájezdy a exkurzemi. Mimo oficiální program se studentky v pátek 11. 10. samy vypravily na autobusový zájezd do Vídně, v sobotu 12. 10. je pak čekala exkurze mikrobusem do Lednice, kde navštívily perlu mezi zámky jižní Moravy (foto 3 a 4) včetně unikátního zámeckého skleníku (foto 5 a 6), minaretu a plavby lodí i procházky po areálu zámeckého parku (foto 7 a 8).

Neděle 12. 10. byla vyhrazena celodenní exkurzi vlakem do Prahy, která byla pro stážistky dalším silným zážitkem z jejich pobytu v České republice. Na pěší trase od pobřeží Vltavy na Hradčany, Malou Stranu a přes Karlův most na Staroměstské a Václavské náměstí měly studentky příležitost zhlédnout to nejzajímavější, co návštěva hlavního města zahraničním návštěvníkům nabízí (foto 9–11).

Poslední týden (14. – 20. 10.) proběhl především ve znamení naplnění výukového programu a příprav na ukončení stáže a odjezdu do vlasti. Výuka v kurzu češtiny byla ukončena ve čtvrtek 17. 10. a završena předáním osvědčení o jeho úspěšném absolvování (foto 12 a 13). Tentýž den děvčata ještě zhlédla výstavu fotografií StáFFka 1989 v čítárně Filozofické fakulty, kde mohly dokumentární formou alespoň částečně nahlédnout do pohnuté atmosféry listopadových dnů roku 1989 na této fakultě (foto 14 a 15).

Pátek 18. 10. byl posledním dnem, na který byly naplánovány akce v rámci výměnného programu. V doprovodu doktorandů Ústavu slavistiky Mgr. Zbyňka Michálka a Mgr. Světlany Michálkové (foto 16) studentky navštívily Žďár nad Sázavou (foto 17), kde si mimo jiné prohlédly Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – památku UNESCO a dílo geniálního stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichla (foto 18). Večer po návratu do Brna děvčata ještě stihla návštěvu filmového představení Nabarvené ptáče v kině Art.

Sobotu, předposlední den svého brněnského pobytu, už studentky z Nižního Novgorodu věnovaly posledním nákupům a přípravě na cestu domů. V neděli v časných ranních hodinách se pak rozloučily se svým dočasným bydlištěm na kolejích Mánesova a v 7.07 už nasedaly na brněnském Dolním nádraží do rychlíku směr Praha, následně na letadlo do Moskvy a odtud domů do Nižního Novgorodu.

Šťastnou cestu a někdy v budoucnu – v Brně nebo v Nižním Novgorodě – na shledanou!

Jiří Gazda, garant projektu