Vyznamenání polonistů z Ústavu slavistiky

9. 11. 2023

V akademickém roce 2023/2024 si připomínáme 100. výročí založení polonistických pracovišť na univerzitách v Praze a Brně a Bratislavě. Při této příležitosti se konaly dvě významné akce, na jejichž organizaci a průběhu se aktivně podíleli také pracovníci a studenti brněnské polonistiky, a to II. kongres polských bohemistických a českých polonistických studií (Praha, 16.–18. 10. 2023) a mezinárodní konference Polsko-české poznávání jako výměna hodnot (Praha, 17. 10. 2023). Pro účastníky obou akcí uspořádal dne 17. 10. 2023 velvyslanec Polské republiky v Praze, pan Mateusz Gniazdowski, slavnostní večer v Anežském klášteře. Během večera byla předána také vyznamenání českým vědcům a pedagogům, kteří se dlouhodobě věnují polské problematice. Oceněni byli také dva akademičtí pracovníci Ústavu slavistiky FF MU. Polonisté dr. Renata Putzlacher Buchtová a dr. Roman Madecki obdrželi medaili Komise národního vzdělávání (Medal Komisji Edukacji Narodowej). Toto vyznamenání je udělováno zahraničním pedagogům, kteří se zasloužili o rozvoj polských studií a dosáhli významných výsledků ve své pedagogické činnosti. Medaile přímo odkazuje na působení Komise národního vzdělávání, která měla od roku 1773 na starosti organizaci a reformu polského školství a byla de facto prvním evropským ministerstvem školství a osvěty.