Realizace projektu Výměna studentů a učitelů Filozofické fakulty MU a NNGU N. I. Lobačevského v Nižním Novgorodě v r. 2018

17. 2. 2019 Jiří Gazda

Projekt výměny studentů a učitelů FF MU v Brně a Státní univerzity N. I. Lobačevského v Nižním Novgorodě v rámci spolupráci mezi Jihomoravským krajem a Nižněnovgorodskou oblastí byl v r. 2018 (podobně jako v letech 2004–2016) realizován díky finanční podpoře Jihomoravského kraje poskytnuté FF MU formou dotace ve výši 270 000 Kč.

Projekt předpokládal výměnu skupin studentů FF MU a Institutu filologie a žurnalistiky (dříve Filologické fakulty) NNGU na dobu 1 měsíce (do 10 studentů za každou stranu), a krátkodobý pobyt 1 učitele FF MU na NNGU (do 10 dnů).

V době od 15. 9. do 25. 10. 2018 pak byly realizovány studijní a pozná­vací pobyty 9 posluchačů (7 studentek a 2 studentů) bakalářského a magisterského studia rusistických oborů a jednoho vědecko-pedagogického pracovníka (prof. PhDr. Josefa Dohnala, CSc.) Ústavu slavistiky FF MU a skupiny 10 ruských studentů (9 dívek a 1 chlapec) Institutu filologie a žurnalistiky NNGU.

Studenti FF MU absolvovali čtyřtýdenní studijní a poznávací pobyt na Nižněnovgorodské státní univerzitě v Nižním Novgorodě v době 25. 9. – 24. 10. 2018. V rámci pobytu studenti absol­vo­vali intenzivní kurz ruského jazyka zaměřený zejména na řečovou praxi a současnou ruskou literaturu a poznávací exkurze po památných místech a muzeích Nižního Novgo­rodu, dále pak exkurzní zájezdy do Boldina, Semjonova a Gorodce v Nižněnovgorodské oblasti. V rámci doplňkového kulturního pro­gramu čeští posluchači mj. navštívili několik divadelních představení, např. činohru Puškin. Triptych nebo baletní představení Spartakus a Labutí jezero. Studenti po návratu kladně hodnotili jak tradičně vysokou úroveň výuky, tak také organizaci kulturně-poznávacího pro­gramu, financo­va­ného z prostředků NNGU. Největší zásluhu na úspěšné dlouhodobé realizaci projektu za ruskou stranu má jeho iniciátor a neúnavný organizátor doc. Stanislav Alexandrovič Rylov z Institutu filologie a žurnalistiky NNGU.

Jako doprovod studentů FF MU se projektu zúčastnil prof. PhDr. Josef Dohnal, CSc., z Ústavu slavistiky FF MU. Během týdenního pobytu (25. 9. – 2. 10. 2018) na NNGU absolvoval několik setkání s akademickými funkcionáři, vědecko-pedagogickými pracovníky a studenty Institutu filologie a žurnalistiky a projednal s ruskými kolegy další možnosti a podmínky spolupráce především v oblasti mobility studentů a internacionalizace výuky a vědecké spolupráce v rámci dohody mezi oběma univerzitami. Zúčastnil se také setkání s mimořádným a zplnomocněným velvyslancem ČR v Ruské federaci Vítězslavem Pivoňkou u příležitosti jeho návštěvy Českého centra na NNGU.

Studenti NNGU absolvovali čtyřtýdenní studijní a poznávací pobyt na Filozofické fakultě MU v době 15. 9. – 14. 10. 2018. V rámci pobytu absolvovali intenzivní kurz českého jazyka v rozsahu 46 vyučovacích hodin, zajišťovaný Ústavem slavistiky FF MU, a dále doprovodný poznávací a kulturní program: poznávací exkurze po Brně a zájezdy na turisticky zajímavá místa jižní Moravy a blízkého okolí (Lednice, Moravský kras, Pernštejn, Kroměříž) a také dvoudenní exkurze do Prahy, účastnili se kulturních akcí (divadelní představení Brněnské pověsti v divadle Reduta a Osmyčky v Městském divadle Brno, koncert skupiny Javory v Sono Centru, výstava Alfons Mucha – Slovanská epopej na brněnském výstavišti). V rámci brněnského pobytu se dále také účastnili např. slavnostního otevření nových budov FF MU (19. 9.) nebo Noci vědců na F MU (5. 10.).

Od roku 2004, kdy byl zahájen program výměny studentů a učitelů FF MU v Brně a FF NNGU v Nižním Novgorodě, se těchto výměnných pobytů zúčastnilo přes 200 ruských a českých studentů, kteří se na obou stranách kromě absolvování bohatého kulturního a exkurzního programu zdokonalují v jazycích obou národů na odborně vedených intenzivních kurzech češtiny a ruštiny.

Ústav slavistiky FF MU bude i nadále usilovat o to, aby s finanční podporou Jihomoravského kraje mohl tento dlouhodobě úspěšný projekt pokračovat i v letech následujících.

doc. PhDr. Jiří Gazda, CSc., garant projektu za FF MU

Podpořil Jihomoravský kraj.