Příspěvky k aktuálním otázkám jazykovědné rusistiky (5)

12. 11. 2020

Dne 10. května 2019 se na Filozofické fakultě MU konalo jednodenní kolokvium nazvané Aktuální otázky současné jazykovědné rusistiky VI: pragmatika – syntax –sémantika věnované připomínce osobnosti předního brněnského rusisty a slavisty prof. PhDr. Stanislava Žaži, CSc., který by se v dubnu téhož roku dožil 90 let († 5. srpna2018). Memoriální setkání uspořádalo jeho mateřské pracoviště Ústav slavistiky FF MU v součinnosti a s podporou České asociace slavistů a Středoevropského centra slovanských studií a vedle pracovníků pořádajícího pracoviště se ho zúčastnili rusisté z dalších slavistických pracovišť včetně hostů ze Slovenska a Ruska.

Tematické zaměření kolokvia bylo zvoleno zejména s ohledem na ty oblasti, kterými se prof. Žaža přednostně zabýval, přičemž především jako hlavním zaměřením syntaktik chápal větnou skladbu jako komplexní vnímání výrazové struktury výpovědi, již je třeba nahlížet jako strukturu specificky spjatou jak se sémantickými, tak i s pragmatickými komponenty jazyka. Příspěvky, které na tomto vzpomínkovém setkání zazněly a které se tematicky vážou k oblastem vytčeným v názvu kolokvia, tvoří obsah této publikace a jsou řazeny obvyklým způsobem v abecedním pořádku podle jmen autorů, byť na uvedené akci zazněly v jiném pořadí v malých tematických blocích.

Sborník je v pořadí pátým svazkem nepravidelné ediční řady Příspěvky k aktuálním otázkám jazykovědné rusistiky, v níž jsou publikovány studie věnované připomínce životních jubileí významných představitelů brněnské jazykovědné rusistiky, působících od poloviny 20. století na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. První svazek této edice vyšel v r. 1999 u příležitosti 70. narozenin Stanislava Žaži, druhý sborník byl vydán v r. 2005 a byl věnován prof. Jiřímu Jiráčkovi, jenž na konci roku 2004 oslavil 80. narozeniny, třetí svazek z r. 2009 byl opět věnován prof. Stanislavu Žažovi, jenž se toho roku dožil 80 let, a dosud poslední sborník této řady vyšel v r. 2015 a jeho vydání bylo motivováno hned dvěma výročími, které si nejen brněnští rusisté připomněli v prosinci 2014, a sice nedožitými devadesátinami prof. Jiřího Jiráčka a 70. narozeninami doc. Aleše Brandnera. Vedle publikací této ediční řady vzešly z podobně motivovaných brněnských konferencí také dva další sborníky příspěvků k nedožitým 80. a 90. narozeninám prof. PhDr. Romana Mrázka, CSc. (Jazykovědná rusistika na počátku nového tisíciletí,2002, a Opera Slavica, XXII, 2012, suppl. 1).

Tato zatím poslední publikace uvedené řady je tedy již potřetí spojena se jménem prof. Stanislavy Žaži, jehož osobnosti a dílu věnovala řada účastníků dotčeného setkání nejednu osobní vzpomínku. Vědecká, pedagogická a další akademická činnost Stanislava Žaži byla již mnohokrát při různých jubilejních příležitostech podrobně připomenuta a zhodnocena, mimo jiné i ve výše uvedených publikacích z let 1999a 2009, proto v této publikaci od dalších textů tohoto žánru upouštíme s odkazem mj.na poslední medailony, které byly v souvislosti s odchodem profesora Stanislava Žaži publikovány v časopisech Opera Slavica (roč. XXVIII, 2018, 4) a Nová rusistika (roč. XI, 2018, 2).